Ajankohtaista

Avoin työpaikka: Tapahtuma- ja markkinointiassistentti tapahtumayhteistyön kehittämishankkeeseen

26.3.2024

Haemme tapahtumien ja paikallisen yhteistyön kehittämishankkeeseen sujuvilla viestintätaidoilla sekä graafisen suunnittelun ja sisällöntuottamisen taidoilla varustettua tapahtuma- ja markkinointiassistenttia

 

Hankkeen tavoite on rakentaa uusi alueellinen tapahtuma- ja matkailualan kumppaniverkosto, joka muodostuu Kuopion lähialueen keskeisistä tapahtuma-, matkailu-, majoitus-, kaupan ja ravintola-alan yrityksistä. Hankkeessa kasvatetaan kumppaniverkoston tapahtumatuotannon ja viestinnän osaamista, sekä pyritään entistä laaja-alaisempaan, vaikuttavampaan ja tuloksellisempaan yhteistyöhön. Hankkeen aikana rakennetaan Kuopion alueelle tapahtumien yhteistuotantomalli, joka mahdollistaa jatkossa tiiviimmän yhteistyön matkailullisesti merkittävien tapahtumien toteuttamisessa ja uusien tapahtumien käynnistämisessä.

Hankkeen toteuttaa Kuopion kaupunkikeskustan kehittämisyhdistys (Kuopion Keskus ry) joka vastaa useiden erilaisten tapahtumien toteutuksesta Kuopion kauppatorilla ja satamatorilla (ml. Kuopion Joulutori, Kuopion kesäkauden ja joulukauden avajaiset, Sataman juhannus ym). Yhdistyksen tehtäväkenttään kuuluvat tapahtumien ohella erilaiset kehityshankkeet ja projektit, toritoiminnan operointi, kaupunkikeskustan yhteismarkkinointi ja viestintä, kampanjat sekä yhteistyö erilaisten toimijoiden kanssa. 

Tapahtuma-ja markkinointiassistentin tehtävä on avustaa hanketiimin toimintaa ja omalta osaltaan edistää hankkeen toteutumista hankesuunnitelman mukaisesti.  Tehtävä on määräaikainen 31.8.2026 saakka ja aloitus touko-kesäkuussa 2024 tai sopimuksen mukaan. Tehtävässäsi toimit osana tiimiä, johon kuuluu hankkeen projektipäällikkö, viestintävastaava,  alue-edustajat sekä Kuopion Keskus ry.n henkilöstö.

 

Tapahtuma- ja markkinointiassistentin tehtävä hankkeessa on avustaa hanketiimiä, sekä toimia itsenäisesti sovittuihin markkinointiin, sisällöntuotantoon ja viestintään liittyvissä tehtävissä. Tehtäviin kuuluu esimerkiksi:

 • osallistuminen hankkeen sisäiseen ja ulkoiseen viestintään, mm.
  • osallistuminen hankkeen kumppaniverkoston aktivoimiseen, tilaisuuksien ja koulutusten järjestämiseen sekä muistioiden ja esitysmateriaalien laatimiseen.
  • viestintä verkostoon – mm. uutiskirjeiden koostaminen, kutsut koulutuksiin ja tilaisuuksiin
  • ulkoinen viestintä – artikkelit, tiedotteet, nettisivujen päivittäminen sekä someviestintä ja sisällöntuotanto eri kanaviin
  • markkinointimateriaalien suunnittelu ja toteutus eri kanaviin: printti, some, sähköiset kanavat, esitteet (työkaluina mm. Canva ja Adobe)
 • osallistuminen tapahtumien suunnitteluun ja toteutukseen
 • muut hankkeen kannalta olennaiset ja yhdistyksen perustoimintaan liittyvät tehtävät
 • sekä muut mahdolliset toimenkuvaa täydentävät tehtäväalueet, jotka voidaan sopia osaamisen ja kiinnostuksen kohteiden mukaan

 

Tarjoamme sinulle:

 • mahdollisuuden olla mukana kehittämässä Kuopion lähialueen tapahtumakenttää - sen tapahtumia ja yhteistoimintaa, sekä olla mukana valmistelemassa ja toteuttamassa Kuopio 250 -juhlavuoden tapahtumia hankkeen sekä yhdistyksen oman tapahtumatoiminnan puitteissa.
 • mahdollisuuden olla mukana oppimassa ja luomassa jotain uutta, sekä vaikuttamassa alueen yhteistyön rakentumiseen ja yhteisiin toimintatapoihin
 • vaihtelevan ja monipuolisen toimenkuvan
 • haasteita ja vastuuta osaamisen ja kiinnostuksen kohteiden mukaan
 • mukavan työympäristön ja tiimin 
 • joustavan työajan

 

Toivomme sinulta:

 • erinomaisia sosiaalisia taitoja – tulet toimeen erilaisten ihmisten kanssa, olet oma-aloitteinen, ratkaisukeskeinen, myyntihenkinen ja sinulla sujuu sekä itsenäinen työskentely että tiimityöskentely
 • sosiaalisen median kanavien tuntemusta ja vahvoja sisällöntuotantotaitoja (teksti, kuva, video)
 • hyviä viestintätaitoja ja sujuvaa tekstin tuottamista (tiedotteet, artikkelit, muistiot jne.)
 • graafisen suunnittelun osaamista ja taitoa tuottaa laadukasta markkinointimateriaalia eri käyttötarkoituksiin, mm. printtimainokset, esitteet tai muut painotuotteet sekä sähköisten kanavien markkinointimateriaalit.
 • aiempaa kokemusta myynti-, markkinointi- ja/tai viestintätehtävistä, sekä kiinnostusta toimia tapahtumien parissa
 • joustavuutta ja kiinnostusta tarttua erilaisiin työtehtäviin 
 • valmiutta myös fyysisiin ”kenttätöihin” - mm. tapahtumien käytännön järjestelyt ja toteutus

 

Lähetä hakemuksesi palkkatoiveineen, ansioluettelo sekä näytteet tuottamastasi markkinointimateriaalista ja/tai someviestinnästä viimeistään 21.4.2024 mennessä os. tilla.martikainen@kuopionkeskus.fi

Lisätietoa tehtävästä sähköpostilla, tai puhelimitse (p. 050 360 8973) perjantaisin 5.4., 12.4 ja 19.4. klo 12-16 välillä.
Huomioithan, että haastattelut voidaan käynnistää jo hakuajan puitteissa ja paikka täyttää sopivan henkilön löydyttyä.


·         

Nämä voisivat kiinnostaa sinua